2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ustanowiono je ustawą Sejmu RP w dniu 20 lutego 2004 roku. Wybór tej daty nie jest przypadkowy, ma ona bowiem znaczenie historyczne. Właśnie 2 maja żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa, co oznaczało zakończenie działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej, która tak dotkliwie doświadczyła nasz kraj. Dodatkowo dzień ten poprzedza święto upamiętniające tak ważne wydarzenie, jakim było w 1791 r. ogłoszenie Konstytucji 3 Maja.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych, które zmieniały się na przestrzeni wieków. Pamiętajmy, aby upamiętnić to święto poprzez wywieszenie flagi państwowej na swoim balkonie lub w oknie. Pokażmy, jak bardzo jesteśmy przywiązani do naszych barw narodowych.